دکتر مسعود شهابیان در رسانه ها؛ گزارش ایسنا در نشست خبری موج چهارم کرونا
انعکاس سخنان دکتر مسعود شهابیان در خبرگزاری ایسنا در نشست خبری سازمان نظام پزشکی مشهد
دکتر مسعود شهابیان در خبرگزاری ایسنا

 • 1,775
 • 9

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

  دکتر مسعود شهابیان امروز در میزگردی با عنوان بررسی خیز مجدد کرونا و ظهور سویه‌های جدیدی از این ویروس که در سازمان نظام پزشکی مشهد برگزار شد، مطالب زیر را بیان نمود.

  دکتر مسعود شهابیان، متخصص طب اورژانس، در ادامه این مراسم اظهار کرد: در یک مقاله‌ای که دو یا سه ماه پیش در مجله نیچر چاپ شده بود، نکته جالبی در مورد انتقال بیماری کرونا بیان شده بود. با توجه به این مقاله دورهمی‌های خانوادگی ۸۳ درصد موجب انتقال بیماری می‌شود. عامل اصلی انتقال بیماری در دورهمی‌های خانوادگی است. همچنین ترس از بیماری‌ای که از بین رفته است، خیلی شرایط شیوع را حاد کرده است.

  وی عنوان کرد: در موج اول و دوم همه‌گیری کرونا، بیماران بیشتر از جامعه مبتلا می‌شدند. در حالی که در موج سوم که شدت ویروس در مهر و آبان خیلی شدید بود، عمدتا ویروس در خانواده‌ها چرخش داشت و موجب درگیری افراد کهنسال می‌شد.

  شهابیان ذکر کرد: یک خطای علمی دیگر هم وجود دارد. در اوایل پاندمی کرونا روی آلودگی تماسی تاکید می‌شد. بعدا متوجه شدیم که آلودگی‌ها بیشتر ناشی از ترشحات بینی و دهان است و به همین دلیل ماسک و تهویه و رعایت فاصله‌های اجتماعی توصیه شد.  

  این متخصص طب اورژانس در خصوص تاثیرات جامعه‌شناختی ویروس کرونا بیان کرد: بیماری کووید ۱۹ فقط از لحاظ بهداشت و سلامتی بر افراد تاثیر نمی‌گذارد بلکه تاثیرات جامعه‌شناختی فراوانی هم دارد. براساس اخبار منتشر ‌شده، در بعضی از کشورهای جنوب شرق آسیا مانند اندونزی، هند و ویتنام افزایش فقر خانواده‌ها و ازدواج کودکان کم سن شیوع پیدا کرده است و پدیده کودک همسری افزایش خیلی زیادی داشته است.

  شهابیان خاطرنشان کرد: کودکان خوشبختانه درگیری‌های خیلی خفیفی با کرونا دارند. براساس مطالعات منتشرشده بیماری کووید ۱۹ در اطفال به صورت تب خفیف یک یا دو روزه است که در اورژانس هم این موارد زیاد مشاهده می‌شود.

  وی در مورد موج چهارم ویروس کرونا گفت: براساس اخبار رسمی موج چهارم بیماری کووید ۱۹ در استان‌های فارس و خوزستان شروع شده است. در روزهای اخیر نیز تعداد مراجعین سرپایی نسبت به هفته‌های گذشته افزایش یافته است.  

  متخصص طب اورژانس در رابطه با موج در بیماری عفونی ذکر کرد: موج در بیماری عفونی یعنی پس از کاهش موارد بیماری، مجددا تعداد مبتلایان افزایش پیدا کند و براساس این تعریف علمی، متاسفانه ما وارد موج چهارم بیماری شده‌ایم.

  لینک دائم در سایت ایسنا:

  www.isna.ir/news/99112116528/

  ما از ایده‌های ناب شما استقبال می‌کنیم، اگر ایده‌ای دارید با ما در میان بگذارید

  09120126891

  info@elmpajooh.ac.ir

  مشهد، میدان هنرستان،شهید فکوری 30، پلاک 201، طبقه اول