راهنمای آموزشی شکم درد برای بیماران
شکم درد از شایع ترین علل مراجعه به اورژانس است

 • 1,745
 • 51

نوشته‌های تازه

آخرین دیدگاه‌ها

  شایع ترین علت دردهای شکمی چیست؟
  زخمی های درون دستگاه گوارش فوقانی شامل مری، معده و روده کوچک: بیشتر این درد ها، درد معده و اثنی عشر(دوازدهه) است که با صرف غذا ، کم و زیاد می‌شود. این زخم ها برخلاف مواردی چون سوءهاضمه که موقت می باشند برگشت پذیر هستند.
  در اکثر موارد یک نوع باکتری هیلکوباکتر پیلوری که در معده مقیم است با این زخم ها ارتباط جدی دارد. ولی مواردی نظیر مصرف داروها مانند آسپرین و داروهای مشابه آن و یا نوشیدن مقدار زیادی قهوه ، مصرف غذاهای تند و ترش نیز باعث تشدید این درد می گردد.

  نشانگان (سندرم) روده تحریک پذیر: ناشی از مشکلات حرکتی در روده است که معمولا همراه با اسهال با يبوست و نفخ است. درد در پی دفع مدفوع برطرف می شود و پس از مدتی مجددا بروز می کند، این اتفاق بارها بارها بویژه در شرایط تنش های عصبی اتفاق می افتد.

  مسمومیت غذایی دیگر عامل شکم درد است که چند ساعت (معمولا کمتر از ۶ ساعت) بعد از خوردن غذا شروع و اكثرا بعد از آن فرد دچار تهوع و استفراغ و گاهی اسهال نیز خواهد شد.

  علت دیگر شکم درد، گازها هستند، بلع هوا در خلال جویدن و یا ایجاد گاز متان در خلال فرایند هضم مواد نفاخ نظیر نخود و لوبیا منابع گاز و هوا در دستگاه گوارش می باشند. این درد نیز در پی دفع گاز و یا آروغ زدن برطرف می شود.


  متأسفانه بیماریهای گوارشی که می‌توانند به طور ناگهانی درد شدید حاد یا مزمن شكم بوجود آورند نیز نسبتا شایع می باشند. از این گروه می توان به بیماری های التهابی روده نظیر کولیت اولسروز، بیماری کولون، بیماریهای کیسه صفرا، آپاندیسیت، مشکلات ساختاری روده کوچک(دیورتیکولوز )، التهاب لوزالمعده (پانکراتیت)، انسداد های روده ای و نظایر آن اشاره کرد.

  علایم خطر در دردهای شکمی که باید به پزشک یا مرکز اورژانس تماس گرفت
  به طور ناگهانی دچار شکم درد تیز، شدید طولانی و تکرار شونده شده اید.
  دردهای تیرکشنده به قسمت های دیگر
  درد هایی که با اسهال، یبوست یا عدم دفع گاز همراه هستند
  درد به همراه استفراغ خونی و یا خونریزی از مقعد باشد
  درد به همراه بی اشتهایی و با کاهش وزن باشد.

  توصیه های لازم در صورت بروز دردهای شکمی
  علت دردهای تیز و عود کننده در ناحیه شکم بویژه اگر همراه با خونریزی از دستگاه گوارش باشند، اغلب جدی است و باید به سرعت به مراکز درمانی مراجعه نمایید.
  در سایر موارد باید به پزشک مراجعه تا بررسی های لازم انجام و درمان مناسب شروع شود.

  با توجه به شیوع بیشتر دردهای ناشی از زخم های معده و اثنی عشر و نشانگان روده تحریک پذیر توصیه های رفتاری ذیل را مورد توجه قرار دهید:
  توصیه های رفتاری که دردهای ناشی از درد زخم های گوارشی را کاهش می دهد
  غذاهای ادویه دار، تند و اسیدی نظیر ترشی ها را مصرف ننمایید
  مصرف قهوه را کم کنید و بیش از ۲تا۳ فنجان قهوه در طی روز ننوشيد.
  از مصرف آسپرین بدون تجویز پزشک بپرهیزید.
  سیگار کشیدن را قطع نمایید سیگار به لایه محافظ مخاط معده آسیب می رساند
  تا حد امکان از شرایط استرس زا دوری نمایید.
  دوره درمانی تجویز شده توسط پزشک را کامل نمایید.

  توصیه های رفتاری که علائم نشانگان روده تحریک پذير را کاهش می دهد:
  تا حد امکان از شرایط استرس زادوری نمایید.
  فیبر غذایی مصرف کنید، مصرف فیبرهای غذایی از قبیل سبزیجات و سبوس غلات نه تنها در رفع یبوست موثر است بلکه در آرام کردن روده تحریک پذیر نیز مفید می باشد.
  مصرف غذاهای تند و ادویه دار چربی را کاهش دهید.
  نشانگان روده تحریک پذیر گاها در اثر حساسیت غذایی رخ می دهد. غذاهایی که بیشتر از همه ایجاد حساسیت می کنند شامل شیر، تخم مرغ، گندم، ذرت، سویا، بادام زمینی، مرکبات، نوشیدنی های کولا، شکلات و برخی دیگر از غذاهاست. لذا برای تعیین حساسیت به این موارد، هر از گاهی یک گروه از این مواد را از برنامه حذف کنید و نتیجه را بررسی کنید. اگر علائم در پی این حذف برطرف شدند، آن را از برنامه غذای حذف کنید.
  در مورد مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

  منبع: آپتودیت

  ما از ایده‌های ناب شما استقبال می‌کنیم، اگر ایده‌ای دارید با ما در میان بگذارید

  09120126891

  info@elmpajooh.ac.ir

  مشهد، میدان هنرستان،شهید فکوری 30، پلاک 201، طبقه اول